تبلیغات از کجا شروع شد؟

تاریخچه تبلیغات | تبلیغات از کجا شروع شد؟

مثل اکثر مردم شما احتمالا بر این باورید که تبلیغات پدیده ای نسبتا مدرن و شاید مربوط به ۱۲ قرن پیش است. شاید اینکه فکر کنید تبلیغات شروع اش در آمریکا بوده، اما هر موضوع اشتباه است. تاریخچه و شروع تبلیغات را در نوتریکا با ما بخوانید.

اولین تبلیغ استفاده شده تاریخ

علائم تبلیغاتی فروشگاهی نزدیک به ۶۰۰۰ سال پیش ظاهر شدند و در کشورهای دنیای باستان بنظر می رسد که رایج بوده اند. برای مثال می توان از اهالی آتن در دوران باستان یاد کرد. مردم یونانیان یکی از نخستین کسانی بودند که تبلیغات تجاری را آنگونه که امروز رایج است ابداع کرده اند. افرادی به نام جارچی که به دلیل صدای دلنشین و شیوه بیان جذابی که داشتند در خیابان‌ ها و گذرگاه‌ ها گشت می زدند و اطلاعیه های تبلیغاتی را به آگاهی مردم می رساندند.

درست همانند امروز که آگهی‌ ها در لا به لای برنامه های سرگرمی و خبری تلویزیون پخش می‌شوند. در آن روزگار، جارچی ها برای این کارشان پول دریافت می کردند و به عنوان مثال آرایشگران و فروشندگان لوازم موارد آرایشی را در جاده ها تبلیغ می کردند تا روغنها، پمادها و معجون های آنان را با مهارت و کارکشتگی تمام‌ عیار تبلیغ و ترویج کنند.

جارجی ها

همین موضوع را می توان در ایران پیدا کرد. به عنوان مثال در زمان هخامنشیان، کوروش بزرگ به جارچیان خود دستور داد در شهر بابل اعلام کنند که به کسی آزار نخواهد رسید و به نوعی یک تبلیغات سیاسی را انجام داد.

پس از آتن شاهد رشد و شکوفایی تبلیغات در نقاط مختلف روم‌ باستان هستیم که نمونه های حکاکی شده آنها در شهرهای قدیمی مدفون شده کشف شده‌اند. بدین ترتیب یکی از کهن ترین حرفه های دنیا یعنی حکاکی روی سنگ از آغاز با یکی از دیگر حرف های دنیای کهن یعنی تبلیغات پیوند خورد.

رونق تبلیغات بعد از اختراع چاپ

در طی دوران موسوم به عصر تاریکی، تبلیغات رو به افول گذاشت و دوباره در قرن سیزدهم میلادی در بریتانیا و فرانسه با نغمه خوانی و سخنوری جارچی ها رونق پیدا کرد. بعد از آن با اختراع فن چاپ توسط گوتنبرگ در آلمان، حوالی سال ۱۴۵۰ و راه اندازی و مطبوعات چاپی تبلیغات رشد چشمگیری پیدا کرد. نخستین آگهی چاپی شناخته شده به زبان انگلیسی در سال ۱۴۷۷ توسط ویلیام کاکستون چاپ شد که فن چاپ را چند سال پس از آن به بریتانیا وارد کرده بود.

با آغاز قرن هفدهم تبلیغات به چنان رشدی رسیده بود که دولت بریتانیا در سال ۱۷۱۲ یک شیلنگ مالیات برای هر آگهی چاپ شده در هر روزنامه تعیین کرد که رقم و شایان توجهی بود. اما این مالیات تاثیر کمی در جلوگیری از رشد تبلیغات داشت. در سال ۱۷۵۹ دکتر ساموئل جانسون فرهنگ نویس، بزرگ نوشت:

آگهی ها اکنون آنقدر زیاد شده اند که مردم با سرعت انگاری از کنار آنها می گذرند و آنها را سرسری می‌ گیرند و با بی توجهی می خوانند.

این دیدگاه بود که بسیاری از مردم درباره تبلیغات بیان می‌ کردند و توجهی به عمر و سابقه چند قرنی آن نداشتند.

یوهانس گوتنبرگ

مالیات دولت در سال ۱۷۱۲ تا سال ۱۸۵۳ لغو نشد و در آن زمان علاوه بر آن برگه های تبلیغاتی فراوانی به دست رهگذران در خیابان ها داده می شدند و به موازات چنین روند رشد یابنده ای، کهکشانی از ایده‌ های تبلیغات ابداع می شدند که بسیاری از آنها شکل و محتوای عجیب و غریبی داشتند.

به عنوان مثال یکی از شرکتها با شیوه ابداعی، آگهی ها را با تفنگ به داخل باغ ها و حیاط منازل مردم شلیک می کرد. جای شگفتی نبود که مردم به تدریج با وسعتی فراتر از هر زمان دیگر لب به شکایت گشودند و مدعی شدند که تبلیغات به کمیتی فراتر از حد تصور رسیده و لازم است کاری در زمینه صورت گیرد که اما کار چندانی انجام نشد.

پیدایش دفتر های تبلیغاتی

در آغاز، تبلیغات تماما متن و عاری از طرح و تصویر بودند و عموماً توسط خود بازار بازرگانان نوشته می‌ شدند. اما در پایان قرن هجدهم متخصصان نگارش آگهی به تدریج وارد میدان شدند و تصویرسازی برای آگهی ها را نیز آغاز کردند. این کارها را کسانی انجام میدادم که خود را کارگزاران تبلیغات می‌ نامیدند. زیرا نه تنها آگهی ها را می نوشتند و طراحی می کردند، بلکه به عنوان نمایندگی فروش برای رسانه‌ ها نیز عمل می کردند و فضای تبلیغاتی را به بازار بازرگانان و سفارش دهندگان تبلیغات می‌ فروختند.

اولین آژانس تبلیغاتی

تقریبا با اطمینان می‌ توان گفت که نخستین کارگزار (نمایندگی) تبلیغات در بریتانیا و در جهان، ویلیام تیلور بود که خود و خدماتش را در یک آگهی در سال ۱۷۸۶ توصیف کرد. اغلب ادعا می شود که نخستین دفتر تبلیغاتی از سوی یک آمریکایی به نام ولنی پالمر در سال ۱۸۴۲ در فیلادلفیا تأسیس شد. اما می شود گفت که این کار توسط تیلور در لندن و بیش از نیم قرن جلوتر از پالمر انجام گرفت.